Forum Forum o Harrym Potterze Strona Główna  
 FAQ  •  Szukaj  •  Użytkownicy  •  Grupy •  Galerie   •  Rejestracja  •  Profil  •  Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości  •  Zaloguj
 Joanne Kathleen Rowling Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu
Autor Wiadomość
Hermiona Granger
Albus Dumbledor



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 294 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

PostWysłany: Czw 14:04, 22 Gru 2005 Powrót do góry

Joanne Kathleen Rowling narodziła się 31 lipca 1965roku w Bristolu, w Anglii. Jej ulubioną książką była: :" The Little White Horse" Elizabeth Goudge. Rowling gdy miała 6 lat napisała opowiadanie o króliku, (była to jej pierwsza książka) do którego z czasem napisała dalsze części. Jej rodzina dwa razy przeprowadzała się ( Z Bristolu do Winterbourne i Z Winterbourne do Tutshill blisko Chepstow). W szkole średniej bardzo lubiła j. angielski, a nie lubiła sportu. Lubiła opowiadać i czytać historyjki podczas przerw na drugie śniadanie. Jak sama kiedyś powiedziała: " opisując Hermionę, było jej bardzo łatwo , gdyż sama bardzo ją przypomina....". Była najlepszą uczennicą w tej szkole. Po jej ukończeniu rozpoczęła naukę na Uniwersytecie Exeter.
W Paryżu spędziła rok na nauce języka francuskiego. Po studiach rozpoczęła pracę w Londynie w Amnesty International (jako sekretarka). Tam pisała na maszynie opowiadania. Latem 1990 r. podczas podróży pociągiem z Manchesteru do Londynu, przyszedł jej do głowy pomysł napisania historii chłopca, który jest czarodziejem. Kiedy dotarła do King's Cross w swojej głowie miała już początek fabuły oraz zarysy postaci. Dalej pisała losy bohatera głównie w barze "Nicholson", ale jak podkreśla: NIE PISAŁA NA ŻADNYCH SERWETKACH ! Sama twierdzi, że miała aż 16 wersji pierwszego rozdziału. Wiele postaci i miejsc wyobrażała sobie rysując- ma całkiem sporą kolekcję tych prac. W 1992 r. przeniosła się do Portugalii. Pracowała popołudniami i wieczorami, a ranki zostawiała wolne na pisanie. Poślubiła portugalskiego dziennikarza, jednak małżeństwo zakończyło się rozwodem. Rowling wróciła do Anglii ze swoją córka Jessicą. Zamieszkała w Edinburghu i kończyła książkę zamiast. Kiedy jej córka spała w wózku, "uciekała" z nią do kawiarni, gdzie kończyła I tom historii. Gdy ukończyła książkę i zabiegała o zgodę na publikacje u wielu wydawców. Książka była odrzucana kilkakrotnie, a to ze względu na fabule, raczej niełatwą, która według wydawców nie nadawała się dla młodych czytelników. Rowling zatrudniła agenta, Christophera Little'a. Little sprzedał manuskrypt wydawnictwu Bloomsbury Children's Books za 2500 funtów. "Harry Potter i kamień filozoficzny" ukazał się w czerwcu 1997 r. i osiągnął prawie natychmiastowy sukces. Autorka wygrała nagrodę Smarties Book Prize Gold Medal w kategorii dzieci 9-11 i została nazwana "Najlepszym brytyjskim autorem książek dla dzieci roku". Rowling zrezygnowała z posady nauczycielki i całkowicie oddala się pisaniu. W 1998 r. został wydany "Harry Potter i komnata tajemnic", a w 1999 r. "Harry Potter i więzień Azbakanu". Wszystkie trzy tytuły od razu trafiły na pierwsze miejsce listy bestsellerów. W Wielkiej Brytanii, Rowling wygrała nagrodę "Najmądrzejsza książka".
Oczywiście w między czasie została nakręcony przez Chris'a Columbus'a I część książki . Autorka zażyczyła sobie ,aby wszyscy aktorzy byli Anglikami. Film "Harry Potter i kamień filozoficzny" do kin polskich wszedł w styczniu 2002 r. i od razu ( podobnie jak na całym świecie ) odniósł ogromny sukces. Od razu po premierze I części, aktorzy i reżyser zabrali się do pracy nad "komnatą tajemnic", którą mogliśmy już oglądać 1 stycznia 2003 r. Według wielu osób, druga cz. była o wiele lepsza od drugiej, jednakże ja sądzę, że to po prostu sprawa fabuły książki. Niestety jeden z aktorów Richard Harris ( grał Dumbledor'a ) zmarł przed premierą II cz.
W 2000 r. pojawił się IV tom przygód Harry'ego pt. "Harry Potter i czara ognia". Tom 5 wyszedł 20 czerwca 2003 roku. Reszta książek będzie w niedalekiej przyszłości.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Daraena
Gość





PostWysłany: Pią 22:21, 17 Lut 2006 Powrót do góry

Dodaj jeszcze, że prawdopodobnie ona się samookalecza. Bo skąd indziej takie pomysły jak to, że na szlabanach muszą się ciąć, a żeby wejść - oddać krew? No cóż, u psychiatry jeszcze otwarte...Smile
Vladimira
Mugol



Dołączył: 18 Lut 2006
Posty: 5 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

PostWysłany: Sob 18:19, 18 Lut 2006 Powrót do góry

Tak, dla ciebie. Ja na przykład pisze w swoich opowiadaniach o schizofreni (mam nadzieje, że wiesz co to jest) ale na przykład wcale jej nie mam. Też pisze "krwawych masakrach" a się nie samooklaeczam. To chyba ty masz nierówno pod sufitem sądząc, że to co robi autorka ma wpływ na klimat książki i to, co trzeba zrobić, żeby wejść do jakiejś głupiej komnaty. Zresztrą według mnie to było nawet pomysłowe - zupełnie tak samo jak z medalionem w owej jaskini.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Draco malfoy
Mugol



Dołączył: 06 Mar 2006
Posty: 6 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Pniewy

PostWysłany: Pią 19:47, 10 Mar 2006 Powrót do góry

Wydaje mi się, że pani Rowling nie ma już pomysłu na kolejne części Harry'ego. Pierwsze części były fajne, a 5 i 6 część były nudne, ale chwała jej za pomysł.


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Hermiona Granger
Albus Dumbledor



Dołączył: 11 Gru 2005
Posty: 294 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10

PostWysłany: Wto 17:06, 11 Kwi 2006 Powrót do góry

mi sie wydaje że 5 1 6 były bardzo fajne


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Beast
Albus Dumbledore



Dołączył: 19 Lip 2006
Posty: 438 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Czw 9:03, 20 Lip 2006 Powrót do góry

Mi siępodobają wszystkie ksiązki i filmy - ale chyba najbardziej 2, z tym wołaniem .. krew .. chce krwi .. Very Happy


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wampir
Albus Dumbledore



Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 316 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Pią 21:55, 21 Lip 2006 Powrót do góry

a ja mam podzielne zdanie


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Beast
Albus Dumbledore



Dołączył: 19 Lip 2006
Posty: 438 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Sob 17:12, 22 Lip 2006 Powrót do góry

Chociaż denermuje mnie to, że uśmierci Harrego :p


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wampir
Albus Dumbledore



Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 316 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Wto 10:31, 25 Lip 2006 Powrót do góry

no wlacha harry nie powinien umierac


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Beast
Albus Dumbledore



Dołączył: 19 Lip 2006
Posty: 438 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Sob 20:48, 29 Lip 2006 Powrót do góry

Ale i tak nie miała by Autorka o czym pisać - Harry skończył by szkołe ( nei ma 9 roku )


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wampir
Albus Dumbledore



Dołączył: 21 Lip 2006
Posty: 316 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Nie 9:37, 30 Lip 2006 Powrót do góry

no wlasnie to by bylo nie logiczne


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Beast
Albus Dumbledore



Dołączył: 19 Lip 2006
Posty: 438 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Nie 13:18, 30 Lip 2006 Powrót do góry

Chyba ze Harry moglby zostać nauczycielem Razz


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Beast
Albus Dumbledore



Dołączył: 19 Lip 2006
Posty: 438 Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/10
Skąd: Malbork

PostWysłany: Nie 13:19, 30 Lip 2006 Powrót do góry

A oto i sama Joanne Kathleen Rowling - Image


Post został pochwalony 0 razy
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:      
Napisz nowy tematOdpowiedz do tematu


 Skocz do:   



Zobacz następny temat
Zobacz poprzedni temat
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001/3 phpBB Group :: FI Theme :: Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)